Skolioza i dyskopatia

Kobieta i jej kręgosłup

Pytanie:

Mam 24 lata. Już w wieku 14 lat miałam dużą skoliozę ale teraz okazało się, że mam dyskopatię. Opis zdjęcia rentgenowskiego brzmi: „Lewostronna skolioza kręgu lędźwiowego. Dyskretne obniżenie wysokości krążka międzykręgowego L3-L4, L4-L5. Kość krzyżowa w położeniu poziomym”.


Od lekarza ogólnego wręcz wyprosiłam skierowanie do ortopedy, ponieważ powiedział, że nic z tym nie da się zrobić; że w żaden sposób sobie nie pomogę i mam nauczyć się z tym żyć; że raz będzie bolało bardziej, a raz mniej. Twierdził też, że ortopeda powie mi to samo. Ku mojemu zdziwieniu miał niestety racje. Dostałam tylko jakąś ogólną ulotkę, jak dbać o kręgosłup, ale żadnych informacji o tym, jak mogę sobie pomoc i co tak naprawdę dzieje się z moim kręgosłupem.

Chciałabym sobie pomoc, ale nie wiem jak. Próbowałam wykonywać te ćwiczenia z ulotki wzmacniające ogólnie kręgosłup, ale następnego dnia ledwo mogę podnieść się z łóżka, więc boję się, czy sobie nie zaszkodzę. Chciałam też zapytać, w jakich pozycjach najlepiej spać z dyskopatią, ponieważ nie wysypiam się, od kiedy się u mnie pojawiła. Nie mogę już spać na plecach, ponieważ nad ranem bardzo boli mnie w lędźwiach. Na bokach jest mi średnio wygodnie; niby najlepiej na brzuchu, ale mam duży biust, więc przeszkadza mi w spaniu.


Czy są może jakieś pozycje spania, w których kręgosłup odpoczywa? Powinnam mieć wykonane jeszcze jakieś badania? Czy można jakoś zahamować rozwijanie się dyskopatii, bo pewnie całkiem wyleczyć się jej nie da. W jaki sposób mogę sobie pomoc?
Z góry bardzo dziękuję za odpowiedzi panie doktorze. Pozdrawiam.

Kobieta śpiąca w łóżku
Źródło: Pixabay

Odpowiedź:

Wydaje się, że cierpi Pani z powodu konsekwencji wady kręgosłupa. Nie wiem, jak głęboka jest skolioza, których kręgów dotyczy i w jakim stopniu wpływa na postawę ciała i ogólną sprawność. Z przedstawionego opisu wynika, że największym problemem jest ból pojawiający się w nocy. Dolegliwości mogą mieć złożony charakter i wynikać zarówno z przeciążenia mięśni i więzadeł kręgosłupa, jak i bezpośredniego drażnienia tak wrażliwych struktur jak korzenie nerwowe, co jest jednym z objawów dyskopatii. Nie opisuje Pani szczegółowo dolegliwości mogących sugerować zajęcie korzeni nerwowych, zakładam więc, że bóle mają przede wszystkim charakter przeciążeniowy. Istnieją proste sposoby, by sobie pomóc w takiej sytuacji.

Przewlekłe bóle kręgosłupa nie zawsze poddają się leczeniu farmakologicznemu, dobrze reagują na fizykoterapię, masaże rozluźniające czy odpowiednio prowadzone ćwiczenia wzmacniające. Uważam, że w przypadku skoliozy, zwłaszcza zaawansowanej, decyzje dotyczące doboru ćwiczeń i sposobu ich wykonywania powinny być podjęte przy współudziale doświadczonego fizjoterapeuty. Leczenie powinno być rozsądnie przeprowadzone. Nie wszystkie bowiem ćwiczenia popularyzowane w materiałach propagandowych dotyczących higieny kręgosłupa sprawdzają się przy asymetrycznym zniekształceniu kręgosłupa jakim jest skolioza. Jednym z sygnałów, że ćwiczenie może być nieodpowiednie lub nieprawidłowo wykonywane jest ból pojawiający w trakcie lub po treningu.

Kobieta uprawiająca jogging
Źródło: Pixabay

Najpopularniejszą pozycją wypoczynkową w przeciążeniu kręgosłupa jest leżenie na plecach na niezbyt miękkim podłożu (np. karimata lub koc rozłożony na podłodze) z podudziami opartymi o siedzisko krzesła. Pozycja, w której kolana i biodra zgięte są pod kątem prostym pozwala rozluźnić mięśnie kontrolujące lordozę lędźwiową. Jest to również bezpieczna pozycja wyjściowa do niektórych ćwiczeń mięśni brzucha. Pozycje do spania (na boku ze zgiętymi biodrami i kolanami lub na wznak ze zwiniętym kocem położonym pod kolana) są wariantami opisanej wcześniej pozycji relaksacyjnej.

 

 

One Reply to “Skolioza i dyskopatia”

  1. Pierwszy raz trafiłam na tą stronę i czuję, że będę tutaj częstym gościem. Ciekawe artykuły i w super przystępny sposób napisane. Wielkie gratulacje dla autorów. Tekst o skoliozie i dyskopatii w punkt. Pozdrawiam serdecznie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.