Promieniujący ból kręgosłupa w okolicy lędźwiowo-krzyżowej

Kręgosłup chłopaka

Pytanie

Mam 29 lat i od 7-miu lat borykam się z bólami kręgosłupa w okolicy lędźwiowo-krzyżowej. Bóle te często promieniują zmiennie do kolan, szczególnie nad ranem. Początkowo odbyłem leczenie ambulatoryjne, lecz nie przyniosło to pożądanych rezultatów.

Lekarz prowadzący skierował mnie na badanie RTG, w którym stwierdzono drobne osteofity na górnej krawędzi trzonu kręgowego Th12 (badanie z dn. 27.07.2000). Następnie wykonałem tomografię komputerową, z której wynikało lewoboczne uwypuklenie jądra miażdzystego L5-S1. Po tych badaniach rozpocząłem rehabilitację w sanatorium. Szereg odbytych przeze mnie zabiegów (kąpiele borowinowe, interdyn, magnetoterapia, masaże komputerowe, gimnastyka grupowa) nie uwolnił mnie od uciążliwego bólu.

Także zostałem skierowany na kolejne badanie – rezonans magnetyczny, z którego wynika obniżony sygnał w obrębie krążka międzykręgowego na poziomie L5-S1 w sekwencjach T2, zależnych jak w przypadku wczesnych zmian zwyrodnieniowych. Na tym poziomie widoczna drobna centralna przepuklina krążka międzykręgowego nieznacznie uciskająca worek oponowy. Kyfoza w lędźwiowym odcinku kręgosłupa (badanie z maja 2002).

Po tych badaniach nadal nie uzyskałem jednoznacznej odpowiedzi, na jakie schorzenie cierpię i co powoduje tak dotkliwy ból. Mam nadzieję na uzyskanie jakiejś wskazówki bądź odpowiedzi, co może być przyczyną moich dolegliwości.

Kobieta z bólem kręgosłupa u lekarza
Źródło: Pixabay

Odpowiedź

Przedstawione wyniki badań obrazowych sugerują obecność wczesnych zmian zwyrodnieniowych w odcinku L5/S1. Klisze radiologiczne nie są podstawą do rozpoznania przyczyny bólów grzbietu. Najważniejszych informacji dostarczyłoby szczegółowe badanie lekarskie. Pozwoliłoby ono odpowiedzieć na pytanie, w jakim stopniu deformacja krążka międzykręgowego odpowiada za drażnienie korzeni nerwowych, wpływa na ograniczenie ruchomości kręgosłupa i upośledza ogólną sprawność.

Choroba zwyrodnieniowa kręgosłupa jest problemem przewlekłym, występującym w postaci zaostrzeń przedzielonych okresami względnej poprawy. Żadne dostępne metody lecznicze nie są w stanie w całości wyeliminować zaistniałych deformacji i uwolnić tkanki kręgosłupa od pamiątek związanych z przebytymi urazami, przeciążeniami czy choćby upływem lat. Najczęściej stosowane leczenie usprawniające zmierza do wydłużenia okresów bez dolegliwości i eliminacji przyczyn zaostrzeń. Postępowanie takie nie gwarantuje jednak wycofania się zmian opisywanych na radiogramach.

W leczeniu przewlekłych dolegliwości bólowych pierwszoplanowe znacznie ma podporządkowanie się wymogom ergonomii pracy i codziennego wysiłku, unikanie sytuacji niebezpiecznych, jak również regularne ćwiczenia wzmacniające mięśnie odpowiedzialne za utrzymywanie prawidłowej postawy ciała, a co za tym idzie – zapewniające kręgosłupowi komfort działania bez ryzyka przeciążeń.

 

One Reply to “Promieniujący ból kręgosłupa w okolicy lędźwiowo-krzyżowej”

  1. Pierwszy raz trafiłem na tą stronę i już mogę powiedzieć, że będę tutaj zaglądać częściej. Szczególnie artykuły na temat bólów kręgosłupa mnie interesują, bo sam zmagam się z tym problemem od kilkunastu lat i szukam coraz to nowszych rozwiązań w tym temacie w Sieci. Trzymam kciuki za dalszy rozwój strony. Dobrego dnia dla wszystkich czytelników.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.